Чукар (Костин Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чукар is located in Македонија
Чукар
Местоположба на Чукар во Македонија
Местоположба 41°57′59″N 22°44′21″E / 41.96639° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.96639; 22.73917Координати: 41°57′59″N 22°44′21″E / 41.96639° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.96639; 22.73917
Основни податоци
Место Костин Дол
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чукар археолошко наоѓалиште во околината на местото Костин Дол кај градот Македонска Каменица. Наоѓалиштето претставува населба од неолитот и доцната антика.

Се наоѓа источно од античкото наоѓалиште Селиште, на малото плато ограничено со длабоки суводолици на кое е подигнато селското училиште. На површината се забележуваат фрагменти од керамички садови од римското време, а според кажувањето на мештаните, биле најдени теракота и фалус од печена земја, можеби од неолитското време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069