Мадем (Саса)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мадем)

Мадем — средновековна топилница. Подолу од флотацијата на рудникот Саса, на растојание од околу 1 км, на левиот брег на реката Каменица има остатоци од топена оловна руда.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069