Прејди на содржината

Гробишта (Македонска Каменица)

Координати: 42°1′0″N 22°35′0″E / 42.01667° СГШ; 22.58333° ИГД / 42.01667; 22.58333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта


Местоположба 42°1′0″N 22°35′0″E / 42.01667° СГШ; 22.58333° ИГД / 42.01667; 22.58333
Основни податоци
Место Македонска Каменица
Општина Македонска Каменица
Тип

 црква  некропола


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Гробишта археолошко наоѓалиште кај градот Македонска Каменица. Претставува црква и некропола од старохристијанско време

Во атарот на Грчовско маало, кај денешните гробишта се открити тамил од мала старохристијанска црква покрај која има гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 128, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069