Полицеј (Моштица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Полицеј
археолошко наоѓалиште
Полицеј is located in Македонија
Полицеј
Местоположба на Полицеј во Македонија
Местоположба 42°4′0″N 22°34′59″E / 42.06667° СГШ; 22.58306° ИГД / 42.06667; 22.58306Координати: 42°4′0″N 22°34′59″E / 42.06667° СГШ; 22.58306° ИГД / 42.06667; 22.58306
Основни податоци
Место Моштица
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Полицејархеолошко наоѓалиште кај местото Моштица во општина Македонска Каменица.

Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика. На десниот брег на реката Моштеница, под маалото Село, на една пространа тераса се среќаваат многу фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 130, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069