Говедарник (Македонска Каменица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Говедарник is located in Македонија
Говедарник
Местоположба на Говедарник во Македонија
Местоположба 42°1′0″N 22°35′0″E / 42.01667° СГШ; 22.58333° ИГД / 42.01667; 22.58333Координати: 42°1′0″N 22°35′0″E / 42.01667° СГШ; 22.58333° ИГД / 42.01667; 22.58333
Основни податоци
Место Македонска Каменица
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Говедарник археолошко наоѓалиште кај градот Македонска Каменица. Наоѓалиштето претставува некропола од доцната антика

Во непосредната близина на црквата, при изградбата на патот за црквата биле откриени повеќе гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 128, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069