Станков Дол (Моштица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Станков Дол is located in Македонија
Станков Дол
Местоположба на Станков Дол во Македонија
Местоположба 42°4′0″N 22°34′59″E / 42.06667° СГШ; 22.58306° ИГД / 42.06667; 22.58306Координати: 42°4′0″N 22°34′59″E / 42.06667° СГШ; 22.58306° ИГД / 42.06667; 22.58306
Основни податоци
Место Моштица
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Станков Дол археолошко наоѓалиште кај местото Моштица во општина Македонска Каменица.

Наоѓалиштето претставува тумул од железно време. Под истото Чаушко маало, во ливадата на Б. Стаменов има зачувани два тумула, едниот со пречник во основата од 12 м и височина од 2 м, а вториот со пречник од 10 м и височина од 2 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 130, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069