Чукарче (Македонска Каменица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чукарче is located in Македонија
Чукарче
Местоположба на Чукарче во Македонија
Местоположба 42°1′0″N 22°35′0″E / 42.01667° СГШ; 22.58333° ИГД / 42.01667; 22.58333Координати: 42°1′0″N 22°35′0″E / 42.01667° СГШ; 22.58333° ИГД / 42.01667; 22.58333
Основни податоци
Место Македонска Каменица
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Чукарче археолошко наоѓалиште кај градот Македонска Каменица. Наоѓалиштето претставува тумул од железно време. Се наоѓа во непосредната близина на Грчовско маало. Добро е зачуван, со пречник од 12 м во основата и височина од 2 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 128, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069