Еленец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еленец
Информации
Манастир на:МПЦ - ОА
ЕпархијаБрегалничка
Цркви„Покров на Пресвета Богородица“
Место
Местосело Цера, Општина Македонска Каменица, Македонија Македонија
Координати42°03′50.7″N 22°31′01.4″E / 42.064083° СГШ; 22.517056° ИГД / 42.064083; 22.517056Координати: 42°03′50.7″N 22°31′01.4″E / 42.064083° СГШ; 22.517056° ИГД / 42.064083; 22.517056
Видливи остатоци1 црква, конак
Отворен за јавностда

Еленец некаде познат како Горноцерски и само Церски Манастир е православен христијански манастирски комплекс, кој се наоѓа длабоко во Осоговските Планини, на илјада метри надморска височина и на 12 километри од Македонска Каменица во живописното село Цера, односно во неговото Горно Маало познато како Горна Цера. Манастирот Еленец потекнува уште од римско време. Врз темелите на стариот објект во 1880 година бил изграден сегашниот манастирски комплекс, кој од забот на времето се руинирал, денес е возобновен со голема централна манастирска црква манастирска црква која е посветена на Покровот на Пресвета Богородица, каде секој октомври се одржува голем народен собир и многу луѓе ноќеваат во манастирот, во кој дел од инвентарот е постар од цел еден век.[1] Манастирот е изграден покрај една карпа, на која во длабнатината имало икона, пред која се палеле свеќите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Црковно-народен собор во црквата „Покров на Света Богородица“ кај село Цера
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.