Градови во Бугарија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Списокот на градови во Бугарија ги содржи градовите со над 20.000 жители. Имињата на главните градови на областите се испишани со задебелени букви.

Според бројот на жители[уреди | уреди извор]

# град област жители
попис од 1991. попис од 2001. пресметка за март 2011.[1]
1 BG Sofia coa.svg Софија Софија 1.114.925 1.096.389 1.504.685
2 Plovdiv-coat-of-arms.svg Пловдив Пловдивска област 341.058 340.638 538.153
3 Варна Варненска област 308.432 314.539 524.870
4 Burgas-coat-of-arms.svg Бургас Бургаска област 195.686 193.316 396.271
5 Rousse-coat-of-arms.svg Русе Русенска област 170.038 162.128 322.642
6 Stara-Zagora-coat-of-arms.svg Стара Загора Старозагорска област 150.518 138.272 319.614
7 Pleven-coat-of-arms.svg Плевен Плевенска област 130.812 122.149 308.995
8 BUL Сливен COA.png Сливен Сливенска област 106.212 100.695 255.521
9 Dobrich-coat-of-arms.svg Добрич Добричка област 104.494 100.379 243.911
10 Emblem of Shumen.png Шумен Шуменска област 93.390 89.054 225.515
11 Pernik-coat-of-arms.svg Перник Перничка област 90.549 86.133 209.274
12 Yambol Coat of Arms.jpg Јамбол Јамболска област 91.497 82.924 195.546
13 Haskovo-coat-of-arms.svg Хасково Хасковска област 80.700 80.870 187.565
14 Emblem of Pazardzhik.svg Пазарџик Пазарџичка област 82.578 79.476 184.324
15 Emblem of Blagoevgrad.svg Благоевград Благоевградска област 71.476 71.361 176.077
16 Vratsa-coat-of-arms.svg Враца Врачанска област 75.518 69.923 162.168
17 BG Gabrovo coa.svg Габрово Габровска област 76.522 67.350 159.903
18 Veliko-Tarnovo-coat-of-arms.svg Трново Великотрновска област 67.540 66.998 151.778
19 Coat of arms of Vidin.svg Видин Видинска област 62.691 57.614 142.480
20 Казанлак Старозагорска област 60.095 54.021 139.710
21 Asenovgrad-coat-of-arms.svg Асеновград Пловдивска област 52.360 52.116 133.420
22 Kyustendil-coat-of-arms.svg Ќустендил Ќустендилска област 54.431 50.243 128.693
23 Coat of Arms of Montana (Bulgaria).png Монтана Монтанска област 52.476 49.368 124.565
24 Kardzhali-coat-of-arms.svg Крџали Крџалиска област 45.793 45.729 120.731
25 BUL Димитровград COA.png Димитровград Хасковска област 50.977 45.918 116.845
26 Lovech-coat-of-arms.svg Ловеч Ловечка област 48.242 44.262 108.571
27 Silistra Coat of Arms.gif Силистра Силистранска област 48.360 48.360 103.127
28 Gerba targovishte.jpg Трговиште Трговишка област 43.016 40.775 101.248
29 Dupnitsa-coat-of-arms.svg Дупница Ќустендилска област 41.398 38.323 100.614
30 Emblem of Razgrad.png Разград Разградска област 40.933 39.036 94.510
31 BUL Горна Оряховица COA.png Горна Орјаховица Великотрновска област 38.914 35.621 92.944
32 Петрич Благоевградска област 27.659 29.785 90.735
33 Smolyan Coat of Arms.png Смољан Смољанска област 34.086 33.153 88.412
34 Emblem of Samokov.png Самоков Софиска област 28.608 27.664 82.904
35 Сандански Благоевградска област 26.096 26.695 77.210
36 BUL Лом COA.png Лом Монтанска област 31.133 27.897 74.536
37 Svishtov-coat-of-arms.svg Свиштов Великотрновска област 30.404 30.591 68.748
38 Karlovo gerb.gif Карлово Пловдивска област 27.291 25.715 63.231
39 BGR Нова Загора COA.png Нова Загора Сливенска област 26.260 25.453 61.873
40 Velingrad-coat-of-arms.svg Велинград Пазарџичка област 25.634 25.009 60.273
41 Emblem of Sevlievo.svg Севлиево Габровска област 25.494 - 59.728
42 Troyan-coat-of-arms.svg Тројан Ловечка област - 25.104 56.813
43 Ајтос Бургаска област - - 54.690
44 BUL Botevgrad COA.svg Ботевград Софиска област - - 52.820
45 Emblem of Gotse Delchev.png Гоце Делчев Благоевградска област - - 52.345
46 Emblem of Harmanli.png Харманли Хасковска област - - 51.113
47 Peshtera-coat-of-arms.svg Пештера Пазарџичка област - - 50.106

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Табела на населението според постојани и моментни адреси на 15 март 2011 Главна дирекција за станбена регистрација и административни служби.