Пустинско (Подвис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пустинско
археолошко наоѓалиште
Пустинско is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пустинско
Пустинско
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′34″N 21°19′36″E / 41.39278° СГШ; 21.32667° ИГД / 41.39278; 21.32667Координати: 41°23′34″N 21°19′36″E / 41.39278° СГШ; 21.32667° ИГД / 41.39278; 21.32667
Основни податоци
Име Пустинско
Место Подвис, прилепско
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пустинско — археолошки локалитет во прилепското село Подвис. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и преставува локалитет од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на 1 км југозападно од денешното село се наѓало старо христијанско село. Денес местото е под ливади и се забележуваат темели од градби, бунари, гробови и црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069