Шулон (Селокуќи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шулон
археолошко наоѓалиште
Шулон is located in Археолошки локалитет во Македонија
Шулон
Шулон
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694Координати: 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694
Основни податоци
Име Шулон
Место Селокуќи
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шулон е археолошки локалитет во дебарското село Селокуќи. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на источната периферија на селото, до приватна куќа,каде се откриени повеќе гробови градени од камени плочи со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069