Сува Чешма (Дебар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Сува Чешма
археолошко наоѓалиште
Сува Чешма is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сува Чешма
Сува Чешма
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806Координати: 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806
Основни податоци
Име Сува Чешма
Место Дебар
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сува Чешма или Нова Гипсарница е археолошки локалитет во Дебар. Локалитетот претставува некропола од римско време. Во 1941-1944 година работниците на претпријатието „Расадник“ при обработувањето на земјата откриле повеќе гробови. Според кажувањето на еден од учесниците во тие работи, гробовите биле градени од камени плочи - тип циста, и во нив наоѓале прстени и бакарни пари. Во поново време, при изградбата на влезот за гипсарницата, исто така биле откриени и уништени гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069