Троја (Спас)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Троја
археолошко наоѓалиште
Троја is located in Археолошки локалитет во Македонија
Троја
Троја
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′0″N 20°28′54″E / 41.55000° СГШ; 20.48167° ИГД / 41.55000; 20.48167Координати: 41°33′0″N 20°28′54″E / 41.55000° СГШ; 20.48167° ИГД / 41.55000; 20.48167
Основни податоци
Име Троја
Место Спас
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тројаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Спас. Претставува доцноантичка некропола. Се наоѓа на северозападната периферија на селото, на благо зарамнета тераса, каде при поставувањето на топли леи биле откриени гробови - тип циста. По површината на теренот се гледаат фрагменти од камени плочи, делумно обработени, а се среќаваат и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069