Манастирец (Џепиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастирец is located in Македонија
Манастирец
Местоположба на Манастирец во Македонија
Местоположба 41°26′34″N 20°31′58″E / 41.44278° СГШ; 20.53278° ИГД / 41.44278; 20.53278Координати: 41°26′34″N 20°31′58″E / 41.44278° СГШ; 20.53278° ИГД / 41.44278; 20.53278
Основни податоци
Место Џепиште
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастирец или Св. Арангелархеолошко наоѓалиште во дебарското село Џепиште. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на околу 7 км југоисточно од селото, крај четирите чешми покрај асфалтниот пат Дебар-Струга, каде има грамади од камења, ќерамиди и друг градежен материјал. На теренот се гледаат темелите од периметралните ѕидови и апсидата. На ова место селаните се собираат на денот Св. Арангел.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069