Равен (Хаме)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Равен
археолошко наоѓалиште
Равен is located in Археолошки локалитет во Македонија
Равен
Равен
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′6″N 20°31′36″E / 41.55167° СГШ; 20.52667° ИГД / 41.55167; 20.52667Координати: 41°33′6″N 20°31′36″E / 41.55167° СГШ; 20.52667° ИГД / 41.55167; 20.52667
Основни податоци
Име Равен
Место Хаме
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Равен е археолошки локалитет во дебарското село Хаме. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа источно од селото, високо во планината, каде при изведување на земјени работи биле откриени гробови градени од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069