Вранска Краста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Вранска Краста
археолошко наоѓалиште
Вранска Краста is located in Археолошки локалитет во Македонија
Вранска Краста
Вранска Краста
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′50″N 20°37′23″E / 41.53056° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.53056; 20.62306Координати: 41°31′50″N 20°37′23″E / 41.53056° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.53056; 20.62306
Основни податоци
Име Вранска Краста
Место Могорче
Општина Дебар
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Вранска Краста е археолошки локалитет во дебарското село Могорче. Локалитетот претставува утврдување од доцната антика. Се наоѓа во месноста каде што се граничат атарите на селата Могорче и Осој, на десниот брег на Мала Река и во непосредната близина на утоката на Белешница во Мала Река, каде се издига висок рид со доминантна положба на кој се забележуваат ѕидови од фортификација. Ѕидовите се зачувани на јужната и југоисточната страна, а ѕидани се од кршен камен и варов малтер. Фортификацијата го чувала патот што одел од Дебар за Кичево.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069