Мојсиева Црква (Селокуќи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мојсиева Црква
археолошко наоѓалиште
Мојсиева Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мојсиева Црква
Мојсиева Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694Координати: 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694
Основни податоци
Име Мојсиева Црква
Место Селокуќи
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мојсиева Цркваархеолошко наоѓалиште во дебарското село Селокуќи. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на западната периферија на селото, на источната падина на висок рид што доминира над околниот терен и долината на Црни Дрим, каде се откриени гробови без гробна конструкција, покриени само со една камена плоча. Гробовите се со ориентација исток-запад. Исто така може да се видат и темелите на една мала еднокорабна црква градена од камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069