Селокуќи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селокуќи
SelokukjiPat.jpg

Патот сред селото

Селокуќи is located in Македонија
Селокуќи
Местоположба на Селокуќи во Македонија
Селокуќи на интерактивна карта

Координати 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694Координати: 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694
Општина Grb-debar.jpg Дебар
Население 104 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 08013
Надм. вис. 590 м
Селокуќи на општинската карта
Селокуќи во Општина Дебар.svg

Атарот на Селокуќи во рамките на општината
Commons-logo.svg Селокуќи на Ризницата


Селокуќи — село во Општина Дебар, во околината на градот Дебар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Горен Дебар, во Западна Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Дебарската каза на Отоманското Царство.

Според податоците од 1873 година, селото имало 25 домаќинства со 56 жители муслимани (Албанци).[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Селокуќи живееле 120 жители, сите Албанци.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото имало 104 жители, сите Албанци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 120[2] 413 426 497 593 535 608 104

Родови[уреди | уреди извор]

Селокуќи е албанско село.

Според истражувањата од 1954 година родови во селото се:

Албански

  • Доселеници: Машкули (16 к.) доселени се околу 1820 година од селото Селиште кај реката Мура на Црн Дрим во Албанија; Мјештри (3 к.) доселени се после 1852 година од Љура во Албанија; Реџа (4 к.) доселени се во 1855 година од Мацокула во Мат; Франга или Цапа (4 к.) доселени во 1870 година од Селиште во Албанија; Руци (4 к.) доселени се во 1880 година од Кацнија во Албанија; Думани (4 к.) доселени се во 1880 година од Стошани од областа Малесија во Албанија; Дачи (1 к.) доселени се во 1930 година од Чаф Мора во Албанија; Стафа (1 к.) доселени се во 1935 година од Ѓорица во областа Лузнија во Албанија; Џафа (1 к.) доселени во 1941 година од Ковачица во областа Малесија во Албанија; Колеци (6 к.) доселени се во 1941 година од Стошани од областа Малесија во Албанија. Таму имале роднини, како и во селото Џепиште; Казију или Казиовци (4 к.) доселени се во 1941 година од Селиште во Албанија. Имаат роднини и во селото Кривци; Кочи (1 к.) доселени се во 1941 година од селото Черенци во Голо Брдо во албанскиот дел.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[6]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 552 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 165 гласачи.[8]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.170-171.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.259
  3. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 јули 2016.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. . Русиќ, Бранислав. Дебарско Поље. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)
  6. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]