Сушица (Дебарско)

Координати: 41°30′58″N 20°29′27″E / 41.51611° СГШ; 20.49083° ИГД / 41.51611; 20.49083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сушица
Сушица во рамките на Македонија
Сушица
Местоположба на Сушица во Македонија
Сушица на карта

Карта

Координати 41°30′58″N 20°29′27″E / 41.51611° СГШ; 20.49083° ИГД / 41.51611; 20.49083
Регион  Југозападен
Општина Дебар
Област Дебарско Поле
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 570 м

Сушица — историско село во Дебарско, денес на територијата на Општина Дебар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во областа Дебарско Поле, а историски во Горни Дебар. Лежело околу 2 км југоисточно од Коњари и денес се наоѓа во неговиот атар.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Сушица било мало село во Дебарската Каза на Отоманското Царство. Населението било македонско, но постои нејаснотија во врска со неговата вероисповед. Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Сушица (Souchitza) била село со 8 домаќинства, со вкупно 17 „Албанцимуслимани.[2]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Сушица имала 76 жители, сите Македонци христијани.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 178-179.
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 259. ISBN 954430424X.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]