Спас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спас
Спас is located in Македонија
Спас
Местоположба на Спас во Македонија
Спас на интерактивна карта

Координати 41°33′0″N 20°28′54″E / 41.55000° СГШ; 20.48167° ИГД / 41.55000; 20.48167Координати: 41°33′0″N 20°28′54″E / 41.55000° СГШ; 20.48167° ИГД / 41.55000; 20.48167
Општина Grb-debar.jpg Дебар
Население 32 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 08034
Надм. вис. 586 м
Спас на општинската карта
Спас во Општина Дебар.svg

Атарот на Спас во рамките на општината

Спас — село во Општина Дебар, во околината на градот Дебар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Горен Дебар во Западна Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Дебарската каза на Отоманското Царство.

Според податоците од 1873 година, селото имало 18 домаќинства со 30 жители муслимани (Албанци).[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов („Македонија, етнографија и статистика“) од 1900 година, селото Спас имало 180 жители, сите Албанци муслимани.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Спас живеат 32 жители, сите Албанци.[3]\

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 180[2] 224 244 312 322 261 275 32

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 551 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 77 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Троја — некропола од доцноантичко време[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.170-171.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 259
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]