Пијанец (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пијанец
Пијанечка Црква (Дебар) 02.jpg

Остатоците и рушевините на Пијанечка Црква

Пијанец is located in Македонија
Пијанец
Местоположба на Пијанец во Македонија
Пијанец на интерактивна карта

Координати 41°32′12″N 20°31′42″E / 41.53667° СГШ; 20.52833° ИГД / 41.53667; 20.52833Координати: 41°32′12″N 20°31′42″E / 41.53667° СГШ; 20.52833° ИГД / 41.53667; 20.52833
Регион Logo of Southwestern Region, North Macedonia.svg Југозападен
Општина Дебар
Област Дебарско Поле
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 850 м


Пијанец — историско село во Дебарско, денес на територијата на Општина Дебар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало 1 км северно од Дебар. Лежело на јужната падина на Крчин, на тераса на надморска висина од 850 м.

Историја[уреди | уреди извор]

Пијанец се наоѓало северно од Дебар, десно од главниот пат кон Баниште и Пешкопеја[2]. Селото Пијанец, се споменува во поменикот на Слепчанскиот манастир помеѓу 1544 и 1548 година како „пїанèцъ“, а во другата половина од 16 и почетокот на 17 век како „пиѩнець[2]. Под тоа име се појавува во пишаните документи и во текот на следните векови[2]. Според народното предание, селото Пијанец порано имало околу 200 куќи[2]. Во записите на поменикот на Манастирот Свети Јован Бигорски од 1863 година се наведени 16 имиња на македонски посетители, а на крајот на 19 век е запишано дека тоа имало две куќи на христијани и десет домови на мухамедански Македонци[2]. Во времето на Балканските војни и заминувањето на турската власт од Дебар, Пијанец било посебно село[2]. Во војната во 1912 година, биле уништени некои куќи, при што останале само две[2]. Последниот жител кој како иселеник го напуштил Пијанец бил Трпе Куц или Пијанечки, кој го напуштил селото во пролетта 1913 година[2]. Сега од селото е останата само малата разрушена „ Пијанечка Црква “ која била посветена на Преображение Христово со гробишта, името на местото Пијанец и името на потокот Пијанечка Река[2]. Поранешното селско подрачје е покриено со плодни полиња и добри ливади во сопственост на некои Албанци од Дебар[2].

Во XIX век Пијанец било македонско село од мешана вероисповед. Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Пјанец (Pyanetz) било село од 13 домаќинства со вкупно 38 жители, од кои 23 биле Македонци-муслимани и 15 Македонци-христијани.[3][4]

Денес од селото останала само црквата, наречена „Пијанечка црква“.[5].

Галерија[уреди | уреди извор]

Пијанечка црква

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 2,9 Русиќ, Бранислав. Поље Дебарско. стр. 132.
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  4. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 170-171.
  5. Пијанечка Црква (833968) — GeoNames

Надворешни врски[уреди | уреди извор]