Татар Елевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
За селото во Општина Центар Жупа видете Елевци.
Татар Елевци
Татар Елевци is located in Македонија
Татар Елевци
Местоположба на Татар Елевци во Македонија
Татар Елевци на интерактивна карта

Координати 41°31′42″N 20°32′49″E / 41.52833° СГШ; 20.54694° ИГД / 41.52833; 20.54694Координати: 41°31′42″N 20°32′49″E / 41.52833° СГШ; 20.54694° ИГД / 41.52833; 20.54694
Општина Grb-debar.jpg Дебар
Население 10 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 08035
Надм. вис. 1050 м
Татар Елевци на општинската карта
Татар Елевци во Општина Дебар.svg

Атарот на Татар Елевци во рамките на општината
Commons-logo.svg Татар Елевци на Ризницата


Татар Елевци, Турско Елевци или само Елевци — село во Општина Дебар, во околината на градот Дебар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Горен Дебар, на јужните падини на Дешат. Селото се наоѓа североисточно од Дебар на 3,5 км по асфалтен пат.

Историја[уреди | уреди извор]

Основано е во 1500 г. како Градец, а денес се користат имињата Татар Елевци и Град Елевци. Црквата Св. Димитрија обновена на старите темели во 1873 г. а воедно Митровден е славата на селото.

Според податоците од 1873 година, селото имало 15 домаќинства со 52 жители христијани (Македонци).[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението воглавно се занимава со сточарство и земјоделство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов („Македонија, етнографија и статистика“) од 1900 година, селото Татар Елевци имало 155 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Татар Елевци имало 216 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото имало 10 жители, сите Македонци.

На табелата е претставен преглед на населението во селото низ сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 155[2] 112[3] 82 86 67 44 39 23 13 10

Родови[уреди | уреди извор]

Татар Елевци е македонско село.

Според истражувањата од 1954 година, родови во селото биле:

  • Доселеници:
  • Дурковци (9 к.) доселени се како сточари околу 1764 година од околината на Драч во Албанија. Се делат на Миновци, Трајчевци, Петревци, Неделковци и Силковци.
  • Мијовци (4 к.) доселени се од селото Волковија во Горна Река. Овде дошле околу 1817 година. Се доселил Мијо со своите синови Симон, Јосиф и Марко. Се делат на Симоновци и Јосифовци.[4]

Личности[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од ова село има голем број на иселени Македонци, како во поголемите градови во Македонија, така и во Романија, Србија и Бугарија. Од ова село има иселеници на следните места. Браила, Пловдив, Дебар, Скопје, Косовска Митровица, Охрид, итн.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.170-171.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.259
  3. 3,0 3,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.152-153.
  4. 4,0 4,1 Русиќ, Бранислав. Дебарско Поље.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]