Музлагица (Селокуќи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Музгалица (Селокуќи))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Музлагица
археолошко наоѓалиште
Музлагица is located in Македонија
Музлагица
Местоположба на Музлагица во Македонија
Местоположба 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° N; 20.48694° E / 41.53556; 20.48694Координати: 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° N; 20.48694° E / 41.53556; 20.48694
Основни податоци
Место Селокуќи
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Музлагицаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Селокуќи. Претставува неолитска населба. Се наоѓа на северната периферија на селото, во маалото Таранеш, каде на десниот брег на Поповска Река, по површината на приватни ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж, камени секири и кремени ножеви. Керамиката, врз основа на фактурата и орнаментите, покажува тесна врска со керамиката од неолитските населби во соседна Албанија и преку неа, особено импресо-орнаментите, со населбите од западната јадранска зона.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069