Стара Црква (Селокуќи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Стара Црква
археолошко наоѓалиште
Стара Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стара Црква
Стара Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694Координати: 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694
Основни податоци
Име Стара Црква
Место Селокуќи
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стара Црква е археолошки локалитет во дебарското село Селокуќи. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа среде село, во непосредната близина на селската чешма, на издолжен гребен со правец север-југ, каде во 1945/46 година, при нивелирањето на теренот за изградба на селското училиште биле откриени гробови градени од камени плочи - тип циста. Во гробовите не биле најдени предмети. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069