Таранеш (Селокуќи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Таранеш
археолошко наоѓалиште
Таранеш is located in Археолошки локалитет во Македонија
Таранеш
Таранеш
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694Координати: 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694
Основни податоци
Име Таранеш
Место Селокуќи
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Таранеш е археолошки локалитет во дебарското село Селокуќи. Локалитетот претставува населба и некропола од римско и доцноантичко време. Се наоѓа на северната периферија на селото, во маалото Таранеш, помеѓу реките Црни Дрим и Поповска Река, каде на високо зарамнето плато со форма на неправилен триаголник кое благо се спушта кон реката се гледаат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и кршен камен. Во приватна нива, во октомври 1982 година било извршено заштитно ископување при што бил откриен гроб - тип циста, во кој како гробни прилози се најдени: златна крстовидна фибула, сребрена позлатена чинија, сребрен ѓум, прибор за пишување, коскени жетони за игра, чаша дијатрета, две вретенести фиоли, железна секира и други предмети од сребро. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1] Најпознат артефакт во локалитетот е дијатретата, која е од „келнски тип“, т.е таа е најбогато декорирана.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]