Мерсуид (Селокуќи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мерсуид
археолошко наоѓалиште
Мерсуид is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мерсуид
Мерсуид
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694Координати: 41°32′8″N 20°29′13″E / 41.53556° СГШ; 20.48694° ИГД / 41.53556; 20.48694
Основни податоци
Име Мерсуид
Место Селокуќи
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мерсуид е археолошки локалитет во дебарското село Селокуќи. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 200 m западно од селото, во близината на маалото Јожулија, каде локален селанец при обработувањето на земјата открил гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069