Куќата на Мухамед Карпузи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќата на Мухамед Карпузи
археолошко наоѓалиште
Куќата на Мухамед Карпузи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Куќата на Мухамед Карпузи
Куќата на Мухамед Карпузи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806Координати: 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806
Основни податоци
Име Куќата на Мухамед Карпузи
Место Дебар
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Куќата на Мухамед Карпузи е археолошки локалитет во Дебар. Локалитетот претставува депо на средновековни монети. Дебранининот Мухамед Карпузи, учител од Дебар, при изградбата на својата куќа открил повеќе венецијански монети од XI век. Монетите се чуваат кај пронаоѓачот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069