Заградишта (Долно Косоврасти)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Заградишта
археолошко наоѓалиште
Заградишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Заградишта
Заградишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′26″N 20°35′7″E / 41.54056° СГШ; 20.58528° ИГД / 41.54056; 20.58528Координати: 41°32′26″N 20°35′7″E / 41.54056° СГШ; 20.58528° ИГД / 41.54056; 20.58528
Основни податоци
Име Заградишта
Место Долно Косоврасти
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Заградишта или На Клак е археолошки локалитет во дебарското село Долно Косоврасти. Локалитетот претставува тврдина од средниот век. Се наоѓа југозападно од селото, во подножјето на планината Крчин, каде на височинка со неправилна квадратна основа, која има извонреден поглед кон долината на Радика и патот што минува покрај неа. На површината се среќаваат покривни ќерамиди, тули и многу кршен камен. Наместа се забележуваат темели од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Елица - средновековна црква и некропола;
  • Стар Пат - средновековен пат;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069