Ограѓе (Кривци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ограѓе
археолошко наоѓалиште
Ограѓе is located in Македонија
Ограѓе
Местоположба на Ограѓе во Македонија
Местоположба 41°32′38″N 20°31′38″E / 41.54389° N; 20.52722° E / 41.54389; 20.52722Координати: 41°32′38″N 20°31′38″E / 41.54389° N; 20.52722° E / 41.54389; 20.52722
Основни податоци
Место Кривци
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период римско време
среден век
Портал „Археологија“

Ограѓеархеолошко наоѓалиште во дебарското село Кривци. Претставува некропола од римско време и црква од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на селото, од двете страни на патот за селото Баниште, во приватна нива, каде е откриен гроб граден од монолитни плочи од бигор во вид на саркофаг. Според кажувањето на сопственикот, во гробот имало повеќе прилози: стакло, керамички садови и предмети од бронза, кои не ги извадил. Во непосредната близина на раскрсницата каде што од асфалтниот пат за селото Баниште се издвојува патот за селото Кривци, се забележуваат остатоци од еднокорабна црква ѕидана од камен и тули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Опре — средновековна црква;
  • Алакати — средновековна некропола;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069