Долни Раброец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Долни Раброец
археолошко наоѓалиште
Долни Раброец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долни Раброец
Долни Раброец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′56″N 20°32′17″E / 41.51556° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.51556; 20.53806Координати: 41°30′56″N 20°32′17″E / 41.51556° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.51556; 20.53806
Основни податоци
Име Долни Раброец
Место Рајчица
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долни Раброец е археолошки локалитет во дебарското село Рајчица. Локалитетот претставува средновековнацрква и некропола. Се наоѓа јужно од селото, на 500 m кон езерото, каде се констатирани остатоци од објект граден од кршен камен и варов малтер, од кој темелите на северниот периметрален ѕид се забележуваат повпечатливо. Од источната страна на објектот се гледаат и камени плочи од гробни конструкции. Во соседна приватна нива се најдени гробови градени од камени плочи - тип циста, поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069