Николица (Могорче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Кошари
археолошко наоѓалиште
Кошари is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кошари
Кошари
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′50″N 20°37′23″E / 41.53056° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.53056; 20.62306Координати: 41°31′50″N 20°37′23″E / 41.53056° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.53056; 20.62306
Основни податоци
Име Кошари
Место Могорче
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кошари е археолошки локалитет во дебарското село Могорче. Локалитетот претставува средновековна населба и некропола. Се наоѓа на источниот раб на селото, на блага падина со ориентација север-југ, каде се гледаат ѕидови од објекти од кршен камен и варов малтер. Во непосредната близина има гробови со конструкција од големи камени плочи, поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069