Црквиште (Отишани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°26′39″N 20°31′0″E / 41.44417° N; 20.51667° E / 41.44417; 20.51667Координати: 41°26′39″N 20°31′0″E / 41.44417° N; 20.51667° E / 41.44417; 20.51667
Основни податоци
Име Црквиште
Место Отишани
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во дебарското село Отишани. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 100 м од денешната џамија, западно од долното маало, покрај патот за пограничната караула, каде се наоѓа мала црква и околу неа гробови градени од камени плочи, поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069