На Црков (Горно Косоврасти)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


На Црков
археолошко наоѓалиште
На Црков is located in Археолошки локалитет во Македонија
На Црков
На Црков
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′53″N 20°34′32″E / 41.54806° СГШ; 20.57556° ИГД / 41.54806; 20.57556Координати: 41°32′53″N 20°34′32″E / 41.54806° СГШ; 20.57556° ИГД / 41.54806; 20.57556
Основни податоци
Име На Црков
Место Горно Косоврасти
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

На Црков е археолошки локалитет во дебарското село Горно Косоврасти. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на југоисточниот раб на селото, од десната страна на патот што води за селото, каде се гледаат грубо обработени покривни плочи од гробни конструкции - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Кале - утврдување од доцноантичко време;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069