Ров (Баниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ров
археолошко наоѓалиште
Ров is located in Македонија
Ров
Местоположба на Ров во Македонија
Местоположба 41°33′33″N 20°31′45″E / 41.55917° N; 20.52917° E / 41.55917; 20.52917Координати: 41°33′33″N 20°31′45″E / 41.55917° N; 20.52917° E / 41.55917; 20.52917
Основни податоци
Место Баниште
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Ровархеолошко наоѓалиште во дебарското село Баниште. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на селото, на левиот брег на Банишка Река, близу до т.н. Борисова воденица, во приватна нива, каде се откриени гробови со конструкции од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069