Крст (Осој)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крст
археолошко наоѓалиште
Крст is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крст
Крст
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′45″N 20°38′39″E / 41.52917° СГШ; 20.64417° ИГД / 41.52917; 20.64417Координати: 41°31′45″N 20°38′39″E / 41.52917° СГШ; 20.64417° ИГД / 41.52917; 20.64417
Основни податоци
Име Крст
Место Осој, Дебар
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крст или Св. Арангел е археолошки локалитет во дебарското село Осој. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 500 m југоисточно од селото, на десниот брег на Верски Дол, каде се наоѓа мало црквиче посветено на Св. Арангел. Во 1925 година, при проширувањето на црквичето биле откриени темели од постар објект, а околу нив гробови градени од камени плочи, поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069