Гробој (Отишани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гробој
археолошко наоѓалиште
Гробој is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гробој
Гробој
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′39″N 20°31′0″E / 41.44417° СГШ; 20.51667° ИГД / 41.44417; 20.51667Координати: 41°26′39″N 20°31′0″E / 41.44417° СГШ; 20.51667° ИГД / 41.44417; 20.51667
Основни податоци
Име Гробој
Место Отишани
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гробојархеолошко наоѓалиште во дебарското село Отишани. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 500 м североисточно од селото, на блага падина што се спушта кон езерото, каде се гледаат камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069