Елица (Долно Косоврасти)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Елица
археолошко наоѓалиште
Елица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Елица
Елица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′26″N 20°35′7″E / 41.54056° СГШ; 20.58528° ИГД / 41.54056; 20.58528Координати: 41°32′26″N 20°35′7″E / 41.54056° СГШ; 20.58528° ИГД / 41.54056; 20.58528
Основни податоци
Име Елица
Место Долно Косоврасти
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Елица е археолошки локалитет во дебарското село Долно Косоврасти. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа во самото село, на околу 100 m од десниот брег на реката Радика, каде делумно се забележуваат темели од еднокорабна црква околу која има гробови градени од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069