Опре (Кривци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Опре
археолошко наоѓалиште
Опре is located in Археолошки локалитет во Македонија
Опре
Опре
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′38″N 20°31′38″E / 41.54389° СГШ; 20.52722° ИГД / 41.54389; 20.52722Координати: 41°32′38″N 20°31′38″E / 41.54389° СГШ; 20.52722° ИГД / 41.54389; 20.52722
Основни податоци
Име Опре
Место Кривци
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Опре е археолошки локалитет во дебарското село Кривци. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 100 m од селска приватна куќа, на десната страна од патот што води кон селото, каде се гледаат покривни плочи од гробови со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Ограѓе - некропола од римско време и средновековна црква;
  • Алакати - средновековна некропола;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069