Ски (Дебар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ски
археолошко наоѓалиште
Ски is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ски
Ски
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806Координати: 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806
Основни податоци
Име Ски
Место Дебар
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ски нарекуван и уште Горно Удово е археолошки локалитет во Дебар. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на околу 2 km источно од градот, под некогашниот пат Дебар-Скопје, на падина што се спушта кон реката Радика. На имотот на Бигорскиот Манастир биле откриени темели од објекти градени од камен и варов малтер, како и повеќе питоси. Во непосредната близина се откопани и гробови и тегули - тип „на две води“. Денес локалитетот е потопен со водите од хидроакумулацијата Шпиље.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069