Црква (Хаме)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Македонија
Црква
Местоположба на Црква во Македонија
Местоположба 41°33′6″N 20°31′36″E / 41.55167° N; 20.52667° E / 41.55167; 20.52667Координати: 41°33′6″N 20°31′36″E / 41.55167° N; 20.52667° E / 41.55167; 20.52667
Основни податоци
Место Хаме
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во дебарското село Хаме. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на југозападната периферија на селото, во непосредната близина на училиштето, каде по површината се наоѓаат камени плочи од гробни конструкции - тип циста. При изградбата на училиштето биле уништени повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069