Стар Пат (Долно Косоврасти)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стар Пат
археолошко наоѓалиште
Стар Пат is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стар Пат
Стар Пат
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′26″N 20°35′7″E / 41.54056° СГШ; 20.58528° ИГД / 41.54056; 20.58528Координати: 41°32′26″N 20°35′7″E / 41.54056° СГШ; 20.58528° ИГД / 41.54056; 20.58528
Основни податоци
Име Стар Пат
Место Долно Косоврасти
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (патишта).svg патишта

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стар Пат е археолошки локалитет во дебарското село Долно Косоврасти. Локалитетот претставува пат од средниот век. Се наоѓа северно од селото, каде се забележуваат остатоци од стар пат што води кон селото Скудриње. Пробиен е во варовити карпи и нема конструкција.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069