Кошари (Могорче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Кошари
археолошко наоѓалиште
Кошари is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кошари
Кошари
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′50″N 20°37′23″E / 41.53056° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.53056; 20.62306Координати: 41°31′50″N 20°37′23″E / 41.53056° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.53056; 20.62306
Основни податоци
Име Кошари
Место Могорче
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кошари е археолошки локалитет во дебарското село Могорче. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа во приватна нива, оддалечена околу 1 km северно од селото. На површината се гледаат траги од изгорена земја која е растресита и по боја црвено¬жолта. На неколку места има парчиња од изгорени човечки коски, како и фрагменти од тегули. Најверојатно се работи за оштетена некропола со гробови од - типот „на две води“, со кремирани покојници.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069