Горно Удово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горно Удово
археолошко наоѓалиште
Горно Удово is located in Македонија
Горно Удово
Местоположба на Горно Удово во Македонија
Местоположба 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806Координати: 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806
Основни податоци
Име Горно Удово
Место Дебар
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горно Удовоархеолошко наоѓалиште во Дебар. Претставува населба од железното време и средниот век. Се наоѓа на 2&nbspкм источно од градот, под некогашниот пат Дебар-Скопје, каде на блага падина што се спушта кон реката Радика се наоѓале голем број фрагменти од керамички садови. Денес локалитетот е потопен со водите на хидросистемот Шпиље.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069