Арбановци (Баниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арбановци
археолошко наоѓалиште
Арбановци is located in Археолошки локалитет во Македонија
Арбановци
Арбановци
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′33″N 20°31′45″E / 41.55917° СГШ; 20.52917° ИГД / 41.55917; 20.52917Координати: 41°33′33″N 20°31′45″E / 41.55917° СГШ; 20.52917° ИГД / 41.55917; 20.52917
Основни податоци
Име Арбановци
Место Баниште
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Арбановци е археолошки локалитет во дебарското село Баниште. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на стотина метри западно од селото, на една блага падина, каде се среќаваат грубо обработени камени плочи од гробни конструкции. Гробовите се од типот циста, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Краста - средновековна црква и некропола;
  • Ров - средновековна некропола;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069