Кале (Горно Косоврасти)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 41°32′53″N 20°34′32″E / 41.54806° СГШ; 20.57556° ИГД / 41.54806; 20.57556Координати: 41°32′53″N 20°34′32″E / 41.54806° СГШ; 20.57556° ИГД / 41.54806; 20.57556
Основни податоци
Место Горно Косоврасти
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдување).svg утврдување


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во дебарското село Горно Косоврасти. Претставува утврдување од доцноантичко време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069