Стојаница (Дебар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Стојаница
археолошко наоѓалиште
Стојаница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стојаница
Стојаница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806Координати: 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806
Основни податоци
Име Стојаница
Место Дебар
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стојаница е археолошки локалитет во Дебар. Локалитетот претставува црква и некропола од римско време. Се наоѓа на северната периферија на градот, на ридот што се издига над гипсарницата, каде се гледаат урнатини од црква, а во непосредната близина има гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069