Богородица (Могорче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Богородица
археолошко наоѓалиште
Богородица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Богородица
Богородица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′50″N 20°37′23″E / 41.53056° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.53056; 20.62306Координати: 41°31′50″N 20°37′23″E / 41.53056° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.53056; 20.62306
Основни податоци
Име Богородица
Место Могорче
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Богородица е археолошки локалитет во дебарското село Могорче. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на околу 1 km источно од селото, на левиот брег на реката Белешница, каде се гледаат остатоци од мала црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069