Краста (Баниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Краста
археолошко наоѓалиште
Краста is located in Археолошки локалитет во Македонија
Краста
Краста
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′33″N 20°31′45″E / 41.55917° СГШ; 20.52917° ИГД / 41.55917; 20.52917Координати: 41°33′33″N 20°31′45″E / 41.55917° СГШ; 20.52917° ИГД / 41.55917; 20.52917
Основни податоци
Име Краста
Место Баниште
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Краста е археолошки локалитет во дебарското село Баниште. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на патот помеѓу селото Брајковци и маалото Центар, каде се гледаат урнатини од мала црква и околу нив гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Ров - средновековна некропола;
  • Арбановци - средновековна некропола;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069