Извор (Џепиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Извор
археолошко наоѓалиште
Извор is located in Археолошки локалитет во Македонија
Извор
Извор
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′34″N 20°31′58″E / 41.44278° СГШ; 20.53278° ИГД / 41.44278; 20.53278Координати: 41°26′34″N 20°31′58″E / 41.44278° СГШ; 20.53278° ИГД / 41.44278; 20.53278
Основни податоци
Име Извор
Место Џепиште
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Извор е археолошки локалитет во дебарското село Џепиште. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа во непосредната близина на мотелот „Нов живот“, што се наоѓа на десна¬та страна од патот Дебар-Струга, каде во 1967 година, при поставувањето на бандери за далноводот, на длабочина од 1 метар биле откриени гробови градени од тегули - тип „на две води“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069