Куќата на Каплан Арифи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќата на Каплан Арифи
археолошко наоѓалиште
Куќата на Каплан Арифи is located in Македонија
Куќата на Каплан Арифи
Местоположба на Куќата на Каплан Арифи во Македонија
Местоположба 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806Координати: 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806
Основни податоци
Место Дебар
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Куќата на Каплан Арифиархеолошко наоѓалиште во Дебар. Претставува осамен наод од римското време. Во 1952 година, при изградбата на станбениот објект на ул. „Бајрам Селими“, дебранининот Капан Арифи пронашол мермерна биста со природна големина. Бистата е на угледен римски граѓанин преку чии рамења има наметка што преминува на градите на левата страна. Очите се плитко изрезбани, рожницата е кружно означена со издлабена зеница; косата е назначена со плитки убоди, а брадата со куси засеци. Челото е ниско и збрчкано. Датирана е во III век. Бистата се чува во Заводот и музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069